-->

نابغه قرآنی جهان اسلام

محمد مهدی حق گویان در آستانه سن 16 سالگی خود است و دارای ویژگیهایی است که او را در بین حفاظ جهان منحصر به فرد کرده است.

گروه فرهنگی «تیتریک»؛ محمد مهدی حق گویان که اکنون در آستانه سن 16 سالگی خود است، دارای ویژگیهایی است که او را در بین حفاظ جهان منحصر به فرد کرده است.

ویژگیهای منحصر به فرد حافظ محمد مهدی حق گویان

 از هشت سالگی حفظ قرآن را در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی شروع کرده و در ده سالگی حافظ کل قرآن است.

او دارای مدرک کارشناسی رسمی (نه افتخاری) وزارت علوم است و در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث مشغول تحصیل می باشد.

وی  تنها حافظی است که به واسطه تسلط زیاد بر قرآن کریم می تواند این کتاب آسمانی را به ۶۲  دو شکل از حفظ قرائت کند و تنها حافظی است که تمام عبارت قرآن را می تواند برعکس تلاوت نماید.

بی شک می توان او را  با عنایت الهی معجزه قرآن کریم نامید.

این نوجوان نابغه سفرهای متعددی به کشورهای قاره آفریقا ، اروپا و آسیا داشته و این ویژگیها سبب شده در هر کشوری که برنامه اجرا می کند تا چندین هفته جراید آن کشور ویژگیهای او را در صدر اخبار خود قرار دهند.

در زیر گفتگوی خواندنی با نابغه قرآنی جهان اسلام (محمد مهدی حق گویان حافظ کل قرآن) را می خوانید:

 * رشته علوم قرآن و حدیث شامل چه موضوعاتی می شود؟
این رشته پنج زیر مجموعه دارد: علوم قرآن، علوم حدیث، تفسیر، زبان عربی و زبان انگلیسی که برای هرکدام از این موضوعات کتابهای متعددی باید مطالعه شود.
 
* مراحل حفظ و تفسیر قرآن را زیر نظر استاد طی کرده اید؟
حفظ قرآن را زیر نظر استادن متعدد در حرم حضرت عبدالعظیم به اتمام رساندم؛ اما ترجمه و تفسیر قرآن را خودم در خانه و با استفاده از نرم افزارها و کتب تفسیر موجود فراگرفتم.
 
 * روش های تلاوت قرآن، اساساً یعنی چه؟
سبک های متنوعی است که حافظ، بر اساس میزان تسلطش بر قرآن کریم از آنها برای تلاوت قرآن بهره می برد. مثلاً اگر شما از بین 77 هزار کلمه قرآن کریم، یک کلمه را که مشابهی ندارد ذکر بفرمایید، من نام سوره، شماره صفحه، شماره آیه، شماره جزء، مکّی یا مدنی بودن سوره، اینکه سوره از چه صفحه ای شروع و به چه صفحه ای ختم می شود، کلمه در کدام قسمت صفحه قرار دارد و اولین آیه آن صفحه چیست، این کلمه چندمین کلمه آن آیه است و سایر موارد را برایتان می گویم.
یا در روش دیگری، اگر شما شماره یک صفحه را بفرمایید، من اولین یا آخرین کلمه هر صفحه را تا آخر قرآن یا به سمت اول قرآن تلاوت می کنم.

 
* مثلاً آخرین کلمه صفحه 500!
آخرین کلمه این صفحه کلمه «یظلمون» است. صفحه بعدش کلمه «مستیقنین» است. صفحه بعد «غافلون». الی آخر.
 
* همه این روش ها ابداع شماست؟
بعضی از این روش ها از قبل بوده ولی بیشترشان را خودم ابداع کرده ام. مثلاً روش تلاوت بر اساس رئوس قرآن، روشی است که از قبل بوده و حافظان دیگری هم از آن استفاده می کنند؛ اما یکی از روش هایی که خودم ابداعش کردم و بسیار هم مشکل است، این است که مثلاً شما یک کلمه را بگویید و من پشت سر هم کلمات قبل از آن را بخوانم! مثلاً بگویید «یکثرون» و من آیه آن کلمه را، برعکس و از آخر به اول، اینطور بخوانم: یکثرون، لا، ظلمات، فی، ترکهم، و، الی آخر. همین کار را درباره آیات هم می شود انجام داد. یعنی خواندن آیات یک صفحه از پایین به بالا!
یا در روش دیگر: شما شماره یک صفحه را گفته و بپرسید که 157 صفحه بعدش یا قبلش با چه آیه ای تمام می شود!
 
* مثلاً 40 صفحه قبل از صفحه 200!
سوره اعراف است! بسم الله الرحمن الرحیم، واذکروا إذ جعلکم خلفاء...
مرور روزانه یک یا دو جزء قرآن را باعث می شود وقتی شماره صفحه یا آیه یا کلمه ای را می شنوی، آن صفحه یا آیه در ذهنت نقش ببندد.
 
* جایی هم تعداد روش های تلاوت خود را ثبت کرده اید؟
بله مکتوبشان کرده ام. از من هم نحوه اجرای این سبک ها را خواسته اند؛ اما خوب به دلایل متعدد پی گیری و ثبت نشده.
 
* از همه این سبک های تلاوت، از شما پرسش شده؟
بله؛ اما نه از همه روش ها. از آنهایی که پیدا کردن محل مورد پرسش ساده تر باشد! چون بعضاً پیش می آید از کلمه یا صفحه ای پرسش می شود و تا آنها آن را بیابند من تلاوتم را به اتمام رسانده ام!
 
* سفرهای برون مرزی هم داشته اید؟
بله. به برکت قرآن من به کشورهای امارات، نیجریه، لبنان، سوریه، ترکیه، عراق، الجزایر، عمان و سودان سفر کرده و اجرای برنامه داشته ام.
 
* خاطره ای از این سفرها در ذهن دارید؟
بله، سه چهار ماه پیش که برای مسابقات بین المللی و اجرای برنامه به کشور سودان رفته بودم؛ یک روز قرار شد در یکی از «خُلوه»ها برنامه داشته باشیم. خلوه در سودان به مکانی گفته می شود که خانواده ها فرزندانشان را برای حفظ قرآن به مدت یک سال به آنجا می سپارند. من تا وارد آن خلوه شدم خیلی تعجب کردم. دیدم جمعیت زیادی از نوجوانانشان روی زمین خاکی روبه روی هم نشسته اند و مشغول حفظ قرآنند! جالب تر این بود که در دست هر گروه از آنها تنها یک برگ قرآن کریم بود! یعنی کلاً یک قرآن داشتند و آن را برگ برگ کرده و هر برگ را به دست یک گروه داده بودند!!! حتی من دیدم که بعضی از آنها آیه ای را که می خواستند حفظ کنند روی یک چوب می نوشتند و وقتی حفظ می شدند، آن چوب را می شستند و آیه دیگری را روی آن می نوشتند! آن آب را هم به عنوان تبرک می خوردند.
یا وقتی در نیجریه بودم، می دیدم گروه گروه نوجوانانی را که در کنار خیابان به دور هم نشسته اند و مشغول حفظ قرآنند!
 
* چه برنامه های قرآنی را برایشان اجرا کرده اید؟
در محافل انس با قرآنشان شرکت می کردم و قرآن را برایشان با چند روش تلاوت می کردم. به همین مناسبت، وقتی در سودان بودم لقبی را هم به من دادند و مرا «قولی» صدا زدند. قولی در سودان یعنی کسی که تعداد کلمات و عبارات قرآن را می داند. مثلاً می پرسیدند که عبارت «اساطیر الاوّلین» چند بار در قرآن آمده. جالب آنجا است که در کشور سودان تعداد حافظان قرآن میلیونی است؛ اما آنها تنها یک نفر قولی داشتند!
 
* یک حافظ، چه وظایفی را در قبال قرآن و دیگران دارد؟
کسی که حافظ قرآن شده بیشتر با کلام خدا مأنوس شده و در واقع کتاب هدایت بشر را از حفظ است. در نتیجه باید بیش از دیگران عامل به آن باشد. البته وظیفه همه مسلمانان عمل به قرآن است و خداوند در قرآن کریم فرموده در قرآن تدبّر کنید و به آن عمل کنید؛ یکی از این اعمالی هم که خداوند از ما خواسته بعد از پرستش او و در جایگاه دوم، احسان و نیکی به پدر و مادر است. حتی فرموده «فَلا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ»؛ به آنها حتی «اف» هم نگویید و این کلمه احتمالاً معرّف کوچکترین اهانتهاست. یعنی اجازه کوچکترین اهانتی را هم نداریم.
 

* دیگران را هم تشویق به حفظ قرآن می کنید؟
بله چون حفظ قرآن، زمینه عمل به قرآن است. مثل این است که شما بخواهی به دستوراتی که در یک کتاب آمده عمل کنی؛ ولی آنچه در کتاب نوشته را در حافظه نسپرده باشی! خداوند در سوره مبارکه مزمّل می فرماید: «فَاقْرَؤُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ»؛ هرچقدر برایتان میسر است قرآن بخوانید. حال اگر کسی به این دستور عمل کند و بطور مداوم قرآن بخواند، حافظ قرآن نخواهد شد؟ مسلماً این آیات خود به خود در ذهنش نقش خواهد بست.
* اگر تعداد حافظان قرآن زیاد شود، عاملان به قرآن هم زیاد خواهند شد؟
قطعاً. حفظ قرآن معرفت و درک ما را برای عمل به قرآن بالا خواهد برد؛ اما باید در نظر داشته باشیم که حفظ قرآن شرط عمل به قرآن نیست. چه بسا کسانی که حافظ قرآن
نیستند اما بیش از حافظان، عامل به قرآنند. حفظ قرآن، تسهیل دهنده و تسریع بخش کسب معرفت قرآنی خواهد شد. ان شاء ا…

......................

منبع تیتر1

درباره ما

این مركز تحت پوشش مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان به منظور آموزش، مشاوره، توان افزايي و هم افزايي مربیان قرآني راه اندازی شده است.

با توجه به تجربيات و اقداماتي كه از سال 1392 بدست آمده و بيش از 3000 نفر مدير و مربي قرآني از 29 استان كشور با اين مجموعه ارتباط داشته اند اميد است اين مركز مشاوره در خدمت به خانه هاي قرآني استان اصفهان بتواند سهم اندكي در توسعه فرهنگ و معارف قرآن كريم و عترت بردارد.

تماس با ما

آدرس مجمع خیرین قرآن وعترت اصفهان:

اصفهان، خیابان عسگریه – چهارراه دشتستان-خیابان دشتستان شمالی – انتهای بن بست 37 (فروردین )-پلاک 11

کد پستی : 8199773331

شماره تماس: 60-35676859 031

پست الکترونیک

 

header

مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان

سایت احسن الحدیث

redirect

ورود به ستاد اجرائی قرآنی احسن الحدیث

 

خلاصه ای از سایت

ستاد  قرآنی احسن الحدیث (مرکز نشر معارف قرآن و نهج البلاغه اصفهان) از سال 1387 با هدف توسعه و نشر تفسیر قرآن کریم در سراسر کشور  آغاز به کار نمود و به حمد خداوند منان با پشتوانه عظیم الهی و ​دعای چهارده معصوم علیهم السلام وبا همکاری مراکز بزرگ قرآنی در سطح کشور بخصوص مهد قرآن، جامعه القرآن، دارالقرآن الکریم و حوزه های علمیه و ...  با حمایت چند تن از خیرین گرانقدر گام‌های بلندی را در زمینه انتشار آثار تفسیری قرآن کریم بخصوص آثار مفسر اندیشمند و فرزانه دکتر محمدعلی انصاری با روش برگزاری مسابقات تفسیری  برداشته است و توانسته بیش از حدود هفتصد هزار نفر را بطور مستقیم در این مسابقات سازماندهی نماید و قریب یک هزار و دویست جایزه کمک هزینه کربلا و مشهد مقدس را برای برگزیدگان در این مسابقات تأمین و پرداخت نماید.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

 

 

 

سایت روستانت

redirect

ورود به سایت

بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی که با شماره 25509 در اداره ثبت شرکت ها و با شماره مجوز  187877/83/8/1 در وزارت کشور به ثبت رسیده است با هدف کمک به رفع محرومیت از مناطق محروم کشور و با اولویت روستاهای کشور تاسیس گردیده است.جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

 

 

سایت موسسه بیان هدایت نور

redirect

ورود به سایت

 

پایگاه اطلاع رسانی و آرشیو کلیه آثار و محصولات استاد مفسر دکتر محمدعلی انصاری.

 

سایت مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان

redirect

ورود به سایت

خلاصه ای از سایت

این موسسه باهدف ارزشمندتوان افزایی مسئولین،مربیان وفعالین قرآنی سراسرکشوربه همت عالی فرهیختگان قرآنی استان درنیمه دوم سال  1392تأسیس شد.

برنامه هاوچشم اندازموسسه:

  • حمایت ویژه آموزشی ازموسسات وخانه های قرآنی
  • حمایت وپشتیبانی آموزشی وعلمی ازمراکزونهادهای فرهنگی وهرگونه فعالیتی که درجهت احیاءوارتقاءفرهنگ قرآنی غیردولتی وگسترش مذهب برحق جعفری وحمایت معنوی وعلمی درجهت ایجادتشکلهای خیرین قرآنی دراستان اصفهان ونقاط محروم ومستعدکشوروبرقراری سازوکارهای حمایتی مرتبط جهت نشرفرهنگ ومعارف قرآن به خصوص درمناطق محروم کشور  
  • اشاعه فرهنگ قرآنی ونهج البلاغه و صحیفه سجادیه وعلوم اهلبیت علیهم السلام ازطریق توسعه فعالیتهای قرآنی درمساجدوکانونهای فرهنگی قرآنی سراسرکشور

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

 

سایت کاراوب

redirect

ورود به سایت

خلاصه ای از سایت

سایت کاراوب، سامانه جامع اشتغال و کارآفرینی توسط بخش مدیریت پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور طراحی و پیاده سازی شده است. لازم به توضیح است بعد از بهره برداری از سایت پایگاه اطلاع رسانی خیریه های کشور (www.khairieh.ir) به دلیل اهمیت توسعه اشتغال و کارآفرینی در کشور عزیزمان و تقاضاهای وصول شده به مدیریت پایگاه مزبور به این نتیجه رسید که با استفاده از بانک اطلاعات موجود در سایت و سایر اطلاعات و جمع آوری کلیه مبانی که در خصوص اشتغال و کارآفرینی امکان دستیابی آن وجود دارد اقدام، و در این سایت بنام کاراوب karaweb.ir متعلق به خیریه شهید محمد گلشیرازی برای بهره برداران بارگزاری شود.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...

سایت بنیاد صحیفه سجادیه

redirect

ورود به سایت

خلاصه ای از سایت

بنیاد صحیفه سجادیه در استان اصفهان در جهت توسعه فرهنگ قرآن و عترت براساس حدیث ثقلین در سال 1395 زیر نظر مجمع خیرین قرآن و عترت استان اصفهان تاسیس گردید. امید است این کتاب ازرشمند صحیفه سجادیه که تنها کتابی است که از سوی اهل بیت (ع) به نگارش درآمده و به عنوان زبور آل محمد و خواهر قرآن معروف است، بعد از قرآن و نهج البلاغه به آن توجه ویژه شود و در جامعه اسلامیمان مورد توجه و بهر برداری قرار گیرد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید...